Terchová

Súčasnosť
Odkazy - okolie
Kontakty

Základná škola v Terchovej si počas svojej dlhoročnej] histórie vybudovala a upevnila svoje stabilné miesto medzi základnými školami nášho okresu.

Začiatky neboli jednoduché. Vzdelávanie žiakov v priľahlých obciach prebiehalo v malotriedkach.Budova starej školy tzv. Rýchlik

V obciach Horná Tižina a Gregušovia boli dvojtriedky, ktoré zanikli v roku 1973. V miestnej časti Štefánová existovala do roku 1970 jedno- triedka, v časti Biely Potok bola dvojtriedka, ktorá bola zrušená v roku 1975. Plneorganizovaná škola pre ročníky 1.-8. bola v obci Repáňovia. V Terchovej navštevovali žiaci ZDŠ. Tu si dopĺňali základné deväťročné
vz
delanie i žiaci zo Struhárňanskej doliny. Po spustení prevádzky ZDŠ Struháreň v roku 1973 klesol počet absolventoy ZDŠ v Terchovej, pretože spádové obce Homá Tižina, Gregušovia, Repáňovia prešli pod správu školy v Struhárni.

V obci Terchová sa vyovalo vo farskej budove a v drevenej škole, tzv. rýchliku. V roku 1962 bola slávnostne odovzdaná do uzívania nová budova základnej školy pre 670 žiakov v celkovej hodnote dva milióny šesťstotisíc Kčs.... pred budovou novootvorenej školy

V škole bol zavedený vodovod, ústredné kúrenie a škola bola plne vybavená, čím nadobudla charakter modernej školskej budovy.
Ve
ľ úsilie bolo vynaložené na úpravu okolia školy po stavebch prácach. Škole však chýbala telocvičňa, a preto sa telesná výchova vyovala na chodbách alebo v areáli školy.

Počas štyridsaťročnej histórie novej školy sa tu vystriedalo 5 riaditeľov,10 zástupcov riaditeľa školy, 219 iteľov a 11 azov, ktorí vyovali náboženstvo. Bránami školy prešlo 2627 absolventov. Súčasný pedagogic kolekv tvorí 27 pedagogických pracovníkov a o prevádzku sa starajú 4 prevádzkoví zamestnanci.

40 rokov zanechalo výrazné stopy na budove školy, ale opravy a rekonštrukčné práce sa robia priebežne. Areál budovy je oplotený, zatrávnený, plánuje sa výstavba nových športovísk.

Tak, ako dejiny píšu ľudia i históriu našej školy písali obetaví a zanietení pedagógovia. Vybudovali základy, na ktorých dnes stojíme a pokračujeme v ich práci. Škola žije nielen počas školského vyučovania, ale i po poslednom zvonení. V škole pracuje veľa krúžkov, zapájame sa do rôznych súťaží a podujatí, rozvíjame športové, spevácke, tanečné, recitačné, umelecké i vedomostné aktivity detí. V rámci proiektu Zdravá škola sme sa zapojili do mliečneho programu. Organizujeme zbery papiera i železa. V jubilejnom roku 2002 sme získali zapojenie do projektu Infovek.

ter Jozef Šabo povedal, že pravá hodnota človeka nespočíva v tom, že koná mnoho veľkých vecí, ale v tom, že robí dobre to,

čo má robiť“. To je i náš cieľ do budúcnosti- robiť si naďalej dobre svoju prácu, vychovať a pripraviť pre život mladých ľudí, ktorých svet bude prijímať ako ľudí, ktorí si vedia zastať svoju prácu, komunikovať so svetom a hrdo sa hlásiť k svojej vlastnej histórii.

Naposledy aktualizované

18. 09. 2006