Terchová

 

História

Príhovory k 40. výročiu školy

 

 

 

 

 

 Domov
Súčasnosť
História
Fotogaléria
Odkazy - okolie
Kontakty

 

 

 

  

    

Phovor riaditeľa školy p. Vandžuru

 

Vážení priatelia!

 

 

40 rokov existencie našej planéty neznamená nič.

40 rokov existencie človeka znamená, že väčšiu časť svojho života má už za sebou.

40 rokov existencie školy znamená, že prah školy prekročilo cca 2500 žiakov, že dnešní „ štyridsiatnici“, ktorí začali chodiť do l. triedy tunajšej školy majú 46 rokov a prví „ vychádzajúci“  žiaci už majú 54 rokov.

Tých päť generácií žiakov našej školy, to je história, ktorá je zapísaná v kronike života, v kronike školy i obce.

 Pri listovaní v školskej kronike sa mi pred očami rozvíjali pbehy zo života žiakov, pedagógov i ostatných pracovníkov školy - príbehy, ktoré sú nezmazateľné a poznačili život každého z nás.

Mnohým z nás pri slove história nabehnú zimomriavky, mnohým z nás zažiaria oči, ale všetci vieme, že bez histórie niet budúcnosti.

Štatistika je pre väčšinu ľunezáživná, ale pri sledovaní vývoja školy sa nedá obísť. Pri otvorení prvého školského roka 1962/63 bolo vytvorených 21 tried s počtom 670 žiakov a 28 pedagógov.
Dnes máme 18 t
ried s počtom žiakov 450 a 27 pedagógov.

Za posledných 10 rokov sa vzhľad školy znamne zmenil. V roku 1995 pribudla budova telocvične, kto využívajú nielen žiaci školy. ale i organicie a skupiny zamerané na šport folklór.

Pribudla budova s dielňami a jedálňou, ktorá vďaka veľkému úsiliu obecného úradu, je pred dokončením.

V rámci modernizácie vyučovania bola s finančnou pomocou rodičovského združenia vybudovaná počítačová učebňa pre žiakov.

Nemožno zabudnúť na úspechy našich žiakov vo vedomostných, recitačných a športoch súťažiach.

Mno žiaci ďalej rozvíjali svoj talent a dnes sú z nich známi ľudia nielen v obci, na Slovensku, ale i v zahraničí, kde šíria dobré meno rodnej obce Terchová.

Poďakovanie pat všetkým pedagógom a pracovkom školy, kto svojim zodpovedným pstupom formovali osobnosti žiakov za 40 rokov existencie školy, rodičom, ktozodpovedne vychovávali svoje deti i tým, kto pomáhali škole formou odbornej  i finančnej výpomoci.

Vem, že i v súčasnej ťažkej ekonomickej situácii bude sa naša škola ďalej rozvíjať, aby mohla plniť svoje poslanie vo chovno-vzdelávacom procese.

 

 Mgr. Stanislav Vanura

      riaditeľ školy

 

---------- 

 

          Obec úrad v Terchovej    
 
        Starosta obce

          
Ing. Pavol Krištofílk

 

 

Dámy a páni,

  rok 2002 je jubilejným 40-tym rokom existencie Základnej školy Tercho  centrum, ktorú od jej otvorenia, t.j. od roku 1962, opustilo niekoľko tisíc absolventov. Veľká časťchto absolventov je roztrúsená nielen po Slovensku, ale ži dokonca na iných kontinentoch, pričom každý podľa svojich možností a schopností dosiahol pri svojom povolaní určité spoločenské postavenie. Je to i vďaka skutočnosti, že terchovská škola mala i má dobrých učiteľov vychovávateľov, pretože bez nich, ich odbornosti a všímavosti by dnes nebolo také veľké množstvo maturantov, inžinierov, lekárov, učiteľov, kňazov, ale i hudobníkov a folkloristov.Za zodpovedne a dobre vykona prácu im srdečne ďakujem.

Tretie tisícročie, ktoré tak veľkolepo vítal celý svet, si bude vyžadovať  ľudí vzdelaných a rozadených, so znalosťou  iných rečí, ako je naša slovenská.

Som presvedčený, že štát spolu s miestnou samosprávou budú vytvárať také podmienky, aby mladí ľudia mali možnosť získať pre život potrebné vzdelanie. Za účelom zdôraznenia potreby vzdelania je od roku 1994 odovzdávaná cena A. F. Kollára starostom obce najlepšiemu žiakovi na oboch základných školách v Terchovej, ktorého ber uskutočňuje pedagogické vedenie príslušnej základnej školy.

Na záver môjho príhovoru želám základnej škole, aby mala šťastie na
dobrýc
h iteľov, aby učitelia mali väčšinu počúvacich a chápavých žiakov, čo v konečnom dôsledku znamená, že absolventi základnej školy budú kvalitne pripravení na ďalšie štúdiá a výkon svojich povolaní.

 

----------

 

Farský úrad v Terchovej

            vdp. P. Dušan Šimala
            
vdp. kaplánn Mizerák

 

    Vážen riaditeľ, vážení pedagógovia,

J. Adair raz povedal:  „Postoje, ktoré získavame v dospelosti, sú vyryté v piesku. Hodnoty ,ktoré sme prijali v detstve, sú vytesané do kameňa“.

Naozaj, tým najdôležitejším obdobím v živote človeka je jeho detstvo. A práve škola, popri rodine, má najväčší vplyv na dieťa v tomto období. 

40. výročie založenia Základnej školy v Terchovej  je teda príležitosťou pozrieť sa späť na to obdobie, zhodnotiť ho, poďakovať sa, ale  aj načerpať nový elán do ďalšieho pôsobenia.

     Snahou nás kňazov a iteľov, je vychovať charakterných ľu. No vychovať neznamená len odovzdať vedomosti. Ktosi raz povedal: „Učiť je možno slovami, vychovať iba príkladom.

Chceli by sme poďakovať všetkým iteľom, ktorí za toto obdobie vštepovali žiakom nielen vedomosti, ale aj mravné ideály. Ideály, ktoré im napomáhajú pri utváraní ich charakteru.

Zároveň prajeme našim iteľom veľa trpezlivosti a vytrvalosti na tomto poli. Nie je to ľahká úloha. No zostane vytesaná do kameňa...

 

----------

 

Pozdravy k jubileu ....

 

Čas nezastavíš. Sedem rokov pôsobenia v terchovskej škole zanechal nezmazateľné spomienky v mojom myslení.

Z bývalého kolektívu iteľov, s ktorými som pracoval, ostalo dnes len veľmi málo.             

Novozriadená škola vyžadovala najmä zo začiatku veľa mravenčej práce. Školský rok 1962/63 sa   začal slávnostnejšie ako po iné roky. Žiaci a itelia dostali krásny dar -novú 18-triednu ZDŠ, vybavenú novým nábytkom, vodovodom a ústredným rením v celkovej hodnote 2 600 000,-Kčs.
I d
nes som hrdý, že škola existuje a darí sa jej. Rád by som poďakoval všetkým, ktorí sa podieľali na jej výstavbe, ako i učiteľom, žiakom a rodičom, ktorí bridnicky pomáhali pri jej dobudovaní.

Verím, že mladšia zostava“ učiteľského zboru dokáže dvíhať latku dobrej úrovne „našej“ školy. Mňa osobne uspokojuje tá skutočnosť, že som mal to šťastie byť pri zrode tejto novej budovy školy.

Kolegom prajem všetko najlepšie, hlavne va trpezlivosti s dnešnou mládežou a radosť z formovania mladej generácie.

                                                                                                                           Vladimír Matej
                                                                                                                       bývalý riaditeľ školy

 

----------

 

          Keď som nastupoval na školy v Terchovej- ústredí, nastupoval som s rôznymi pocitmi, najmä obavami. Psychicky som toho nemal najlepšie, lebo v tom roku som pochoval otecka aj mamičku. Okrem toho bolo viac uchádzačov o riaditeľské miesto. Nťastie občania, členovia rodičovského združenia a funkcionári obce ma prijali veľmi srdečne a všemožne pomáhali. aka im !

Pravda, všetko nešlo vždy ako po masle, občas sa i zaiskrilo. Išlo mi prvom rade o zlepšenie prospechu. Dosiahlo sa to vďaka dobrým iteľom, zapojením rodičov do školských problémov a ich záujem o deti, pravidelm
ko
ntaktom so školou, vzájomnou dôverou, pomocou, porozumením.

Rozmiestňovanie žiakov do škôl a povolaní bolo väčšinou vždy úspešné. Zapojilo sa do toho všetko, čo sa len dalo. Neľutovali sme peniaze, čas, známosti, cestovanie... To bola vtedy korupcia v tom dobrom slova zmysle.
V prospech detí.

Čo sa týka kádrov- učiteľov, ili u a bývalí riaditelia škôl, bývalí školskí inšpektori aj iní pracovníci. Niekedy to bolo ťažké a problematické.

nošíkove dni sme organizovali už so zosnulým kolegom Mirkom Križom, ktorý bol hlavný organizátor a kreslpútačov, ktoré sme autom roznášali do Kraľovian, Ružomberka, na Oravu, atď. Aj keď boli tie naše chudobnejšie
ako
tie terajšie, boli to krásne dni.

Čo sa týka muzičky, ani tá neupadla. Chodili sme na súťaže a vystúpenia od Prešova po Ústí nad Labem. Veď moji dobrí priatelia /často nás navštevovali/ -ako profesor Tonkovič, hudob kritik a zberateľ, prof. A. Moži z PF v Trnave, J. Kunka, choreograf Sľuku, nám často pomohli a radili. Neskôr to bol majster Stračina. Tu vyrástol hudobne vzdela Rudko Patrnčiak, bol som mu na abiturientskom koncerte v Žiline, ktorý bol veľmi úspešný. Neskôr vyrástli
bratia
Muchovci, ktorých meno je svetové.
        Tercho
vá má talenty a nielen v muzike. Len sa trocha poobzerajte! Terchovci sú ako kvety rozhodené na rozkvitnutej lúke. Každý je iný, každý má svoju farbu a vôňu a to vytvára tú nádheru rozvoňanej terchovskej
prírody a šarmu, ukrytého v pesničkách. Že sa medzi tými krásnymi kvetmi sem-tam nájde aj bodliak, je tiež pravda. Ale aj ten, keď zakvitne, v slnnom jase zažiari svojou nádherou.

Z príležitosti jubilea Vašej školy /aj mojej/  želám celému školskému kolektívu, všetkým školským pracovníkom od riaditeľa školy cez všetkých pedagogickýchnepedagogických pracovníkov veľa zdravia, úspechov, radosti z vykonanej práce premenenej na  úspeša vzdelané deti  a aku rodičov, ktorí Vašu prácu ocenia. Váš

                                                                                                                                                         Jozef Tkáč

              bývalý riaditeľ školy

 

----------

 

         40 rokov v živote školy poka príležitosť zastaviť sa a spomínať, hodnotiť. V terchovskej škole som pôsobila vyše tridsať rokov. Spomienky sú zaumavé, radostné i veselé.                               

Svoju pozornosť rada upriamujem v spomienkach na veľmi dôležitú skutočnosť - v Terchovej pribudlo veľké množstvo občanov s úplným stredoškolským a vysokoškolským vzdelaním. Všetkým patrí chvála ,úcta a vďaka za to, že svoje sily orientujú na získanie vzdelania. Mnohí ostali v rodisku, ale nie zriedka sú vo svete a šíria dobré meno Terchovej, Slovenska. Sú medzi nimi aj viacerí kňazi a misionári, ktorí svoj život obetujú na poľuťovanie ľuaj v naj-
zaostale
jších a odľahlých častiach sveta. Každému patrí zvláštna vďaka.

Mojim obľúbeným predmetom v práci s deťmi bolo zrkadlo“. Zvykla som ho začínať slovami:Sadni si doma sám pred zrkadlo a porozprávaj sa so svojím JA, čom ťa zrkadielko /svedomie/ chváli ,čo by sa dalo ešte vylepšiť ?!A smelo vykroč na cestu v poľuťovaní svojej osobnosti. Iba tak má tvoje JA perspektívnu, sľubnú budúcnosť.

Podstatnou úlohou školy je žiakov vychovávať / v spolupráci s rodičmi/ a dať im základné vzdelanie a orientáciu do života. Pri akejkoľvek manuálnej práci človek vidí hneď a kompletné výsledky svojej práce. Pri práci s deťmi sa premietajú až po niekoľkých rokoch či desaťročiach v praktickom živote mládeže a dospelých oanov.        -

Terchovské ruky a um sú pracovité, usilovné. Najkrajšie je, ak sa materiálna  krása spája s krásou duševnou,

 so  slušným správaním, vzájomnou úctou, porozumením. Preto všetkým mladým prajem, aby k výberu svojich životch
part
nerov pristupovali nanajvýš múdro, zodpovedne. Vám patrí budúcnosť, ktorú si spoločne vytvoríte. Dedina bez školy a škola mimo ľudského spoločenstva nemôžu existovať. Spoločne si píšu svoju históriu.                            

Obci prajem školu na úrovni zodpovedacej dnnej dobe. Škole – jej vedeniu, pedagogickému zboru, nepedagogickým zamestnancom, žiakom a ich rodičom prajem pevné zdravie optimizmus, trpezlivosť, dostatok síl na prekonávanie každodenných náročných úloh, úspechy v súkromnom živote.
Dostatočné materiálne a finančné zabezpečenie, dobrú spoluprácu s rodičmi, farským a obecm úradom a ostatnými organizáciami v obci. Nech napomáhajú úspešnému rozvoju školy v Terchovej.

                                                                          Valéria Androvičová 

valá riaditeľka školy

 

----------


 

Istý múdry človek povedal: „Ak chcete ďalejjsť, ako my dôjdeme, musíte viac vedieť, ako my vieme.“ Silumúdro týchto slov spoznávam už 40 rokov. Toľko, koľko si práve teraz pripomína  ZŠ v Terchovej. Pri tejto príležitosti chcem niekoľkými vetami vysloviť svoj názor na to, čo pre mňa znamenajú školské lavice a učenosť vôbec.

Modernizácia ľudskej spoločnosti, spoznanie nových foriem myslenia, žba byť lepší a lepší chce, aby človek pochopil, že vzdelanie je nadovšetko. Verím, že človek dokáže všetko, čo si vie predstaviť, ale na zdokonaľovaní ľudskej predstavy  je potrebné pracovať v detstve- učiť sa.

Malé národy a krajiny ako Slovensko sa musia učiť cudzie ri,aby v každom okamihu svojou znalosťou a súťaživosťou presvedčili väčšie národy, že dokážu čeliť svetovej konkurencii v každej oblasti života.

Myslím si, že naša vzdelanostná úroveň je dobrá, ale  chyba nám charaktery. Charakter človeka sa formuje najmä v rodine. Preto rodina a škola boli pre a najväčším pokladom života. Vo svojom živote som nestretol lepších  a vernejších priateľov, ako sú moji rodičia a itelia. Vyslovujem im za to vkú vďaku.

V detstve som často nechápal, prečo moji rodičia a itelia boli nároční na moje sledky. Teraz viem a chápem, ako im záležalo na tom, aby som sa stal úspešm a šťastným následkom svojho rodu. Súčasná doba kladie veľ
nároky na Človeka, a preto hlavne školstvo zohráva dôležitú úlohu v príprave mladej generácie do života.                                              

Pevne verím, že zo ZŠ Terchová sa budú rozlietať do sveta dobre pripravení absolventi, ktorí na svojej ceste životom nezabudnú na svoje rodisko, budú sa radi vracať do svojej rodnej Terchovej tak, ako to bolo a je v mojom
živote.

                                                                                                                 František Mucha
                                                                                                             absolve
nt školy -r.1962

 

Naposledy aktualizované

18. 09. 2006

 

© MKR and MMOR • 

august 2003